Operat ewidencyjny to dokumentacja tworząca wraz z komputerowymi bazami danych ewidencyjnych ewidencję gruntów i budynków. Informacje zawarte w operacie są jawne. Oznacza to, że każdy może żądać ich udostępnienia. Przepisy przewidują jednak wyjątki od tej zasady. W drugiej części artykułu dotyczącego operatu ewidencyjnego, kontynuujemy omawianie kluczowych zagadnień związanych z elementami składowymi operatu. Wyjaśniamy też rolę organów samorządowych w jego prowadzeniu i aktualizowaniu.
Operat ewidencyjny to dokumentacja tworząca wraz z komputerowymi bazami danych ewidencyjnych ewidencję gruntów i budynków. Informacje zawarte operacie są jawne. Oznacza to, że każdy może żądać ich udostępnienia. Przepisy przewidują jednak wyjątki od tej zasady. W pierwszej części artykułu dotyczącego operatu ewidencyjnego, wyjaśniamy, z czego składa się operat ewidencyjny, jakie dane zawiera, kto i na jakich warunkach może uzyskać do niego dostęp.
Z uwagi na sposób konkretyzowania obowiązków i uprawnień podmiotów postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do powiatowej części PZGiK, należy przyjąć, że przepisy prawne w tym zakresie określają czynności materialno-techniczne. Oznacza to, że organy mają obowiązek bezpośredniego stosowania tych przepisów poprzez podejmowanie czynności urzędowych określonych ustawą. Kiedy jednak mamy do czynienia z odmową dokonania tych czynności, konieczne staje się wydanie decyzji administracyjnej, która pozwoli stronie korzystać ze środków ochrony przewidzianych w kpa. Wyjaśniamy najbardziej problematyczne kwestie związane z charakterem prawnym oraz podmiotami postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do powiatowej części PZGiK.
Wynikający z przepisów prawa budowlanego wymóg sporządzenia informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu budzi sporo wątpliwości w środowisku geodetów. W artykule omawiamy najbardziej problematyczne zagadnienia w tym zakresie.
Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego spowodował, że do gmin trafia coraz więcej wniosków o podział nieruchomości. Decyzję w tym zakresie wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Wyjaśniamy, jak poprawnie sporządzić wniosek o wszczęcie procedury podziałowej.
Kontynuujemy zagadnienia związane z wykorzystaniem źródłowych dokumentów katastralnych w praktyce geodety. Tym razem szczegółowo rozwinięta została tematyka związana z wykorzystaniem dokumentacji z katastru austriackiego. Warto poznać rozwiązania, które służyły i nadal służą niwelowaniu braku dokładności map i usuwaniu nieścisłości w stosunku do stanu faktycznego.
Oczywiste jest, jak istotne znaczenie w pracy geodety ma dostęp do map. Duże ilości informacji w formie map gromadzą różnego rodzaju urzędy, opracowując je za publiczne pieniądze, ale też korzystając prac wykonywanych na zlecenie prywatnych inwestorów włączonych do zasobu. Z tego względu warto wiedzieć, jak uzyskać dostęp do tych danych.
Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych stosowanych w geodezji i kartografii znajduje obecnie zastosowanie podczas tworzenia i prowadzenia przestrzennych baz danych, które są podstawą różnych Systemów Informacji Przestrzennych. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, które zmuszają do wykorzystania analogowych map i materiałów archiwalnych, pochodzących nawet z XIX wieku. Sprawdź, na co zwracać uwagę, korzystając z dokumentacji historycznej w codziennej pracy.