Przed rozpoczęciem prac geodezyjnych i kartograficznych wykonawca ma obowiązek zgłoszenia ich do właściwego organu. Warto zatem wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach trzeba je zgłaszać oraz jakie informacje powinny znaleźć się w takim zgłoszeniu.
Od każdej decyzji dotyczącej wydania pozwolenia na budowę można się odwołać. W przypadku decyzji wydanej w pierwszej instancji przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu) można odwołać się do właściwego wojewody, który ponownie rozpozna i rozstrzygnie sprawę. Podpowiadamy, jak napisać odwołanie, żeby było skuteczne.
Decyzją Głównego Geodety Kraju egzaminy na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w części testowej egzaminu pisemnego będą przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii udostępniono testowy serwis internetowy, w którym każdy może się zarejestrować i rozwiązać przykładowy test. Prezentujemy drugą część artykułu, w którym omawiamy wybrane pytania testowe z egzaminów już przeprowadzonych. Materiał ten jest pomocny nie tylko dla osób chcących uzyskać uprawnienia zawodowe geodety i przygotowujących się do egzaminu, ale również wszystkich, którzy pracują w zawodzie, ponieważ w praktyce, tak jak i w pytaniach testowych, czyha wiele pułapek.
Określenie Służba Geodezyjna i Kartograficzna jest dość ogólne i nie odnosi się do żadnego konkretnego organu czy urzędu. Stanowi ona zbiór uporządkowanych hierarchicznie organów wykonujących zadania z zakresu geodezji i kartografii. Z artykułu dowiesz się, jakie zadania są wykonywane przez poszczególne organy oraz jak zostać członkiem Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.
Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, jeżeli wykonują swoje zadania z naruszeniem przepisów prawa, nie dochowując należytej staranności i niezgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną. Każdy geodeta powinien zatem wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach może odpowiadać dyscyplinarnie oraz jakie przysługują mu prawa.
Decyzją Głównego Geodety Kraju egzaminy na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w części testowej egzaminu pisemnego będą przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii udostępniono testowy serwis internetowy, w którym każdy może się zarejestrować i rozwiązać przykładowy test. Prezentujemy i omawiamy wybrane pytania testowe z egzaminów już przeprowadzonych. Artykuł jest pomocny nie tylko dla osób chcących uzyskać uprawnienia zawodowe geodety i przygotowujących się do egzaminu, ale również wszystkich, którzy pracują w zawodzie, ponieważ w praktyce, tak jak i w pytaniach testowych, czyha wiele pułapek.
Sieci uzbrojenia terenu powinny być ujęte w innej bazie niż budynki. Z tego względu prawodawca stworzył geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu, czyli zbiór informacji o projektowanych, znajdujących się w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu. Z artykułu dowiesz się, co dokładnie znajdziesz w tej bazie. Poznasz procedurę uzgadniania usytuowania nowych sieci uzbrojenia terenu oraz sposoby na wyłączenie danych z ewidencji.
Proces realizacyjny budowy obiektów mostowych jest elementem składowym długotrwałej realizacji budowy tras drogowych, w którym istotną rolę pełnią prace geodezyjne i kartograficzne. Ważna jest zatem prawidłowa interpretacja dokumentacji projektowej realizowanego obiektu, która zapewnia nie tylko poprawność realizacji inwestycji, ale także pozyskanie odpowiednich danych o obiekcie na etapie późniejszej eksploatacji. W artykule omawiamy najczęściej występujące zagrożenia konstrukcji obiektów mostowych oraz wskazujemy elementy na które należy zwracać szczególną uwagę podczas wykonywania geodezyjnego monitoringu obiektów mostowych.
Przekształcenie gruntów leśnych na cele budowlane stanowi skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga spełnienia wielu formalności. Może odbyć się zasadniczo w dwóch etapach. W pierwszym poprzez zmianę przeznaczenia gruntów na cele nieleśne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a następnie wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Drugim etapem jest wyłączenie gruntów z produkcji leśnej. Wyjaśniamy, co może zrobić geodeta, by sprawnie zgromadzić niezbędne dokumenty oraz podpowiadamy, jakie kroki podjąć aby postępowanie przekształcenia gruntów leśnych na cele budowlane przebiegło sprawnie.
Gromadzone przez państwo dane geodezyjne i kartograficzne mogą być udostępniane każdemu, kto złoży odpowiedni wniosek. W artykule omawiamy kwestie opłat z zaznaczeniem, kto, kiedy i w jakim zakresie może korzystać z tych zasobów bezpłatnie oraz co zawiera licencja wydawana przez organ udostępniający dane.