Nasz kraj, głównie z przyczyn historycznych, nie ma szczęścia do przemyślanego zagospodarowania przestrzennego, opartego na wieloletniej wizji. Rozdrobnienie działek nie jest rzadkością a gospodarowanie polami czy lasami rozsianymi po wielu gminach nie jest tak efektywne jak mogłoby być w przypadku posiadania bardziej skomasowanego obszaru ziemi. Zobaczmy jak przebiega procedura scalania i wymiany gruntów, która pozwala wyeliminować te bolączki – choć sama nie jest ani prosta ani zawsze możliwa do przeprowadzenia.
Obowiązki geodety związane z budową można podzielić na cztery grupy: o pracowania geodezyjno-kartograficzne do celów projektowych, geodezyjne wyznaczanie obiektów budowlanych w terenie, czynności geodezyjne w toku budowy oraz czynności geodezyjne po zakończeniu budowy. Z artykułu dowiesz się co i jak w poszczególnych etapach musi wykonać geodeta.
Geodeci wydają duże środki na zakup właściwego sprzętu pomiarowego. Nie zawsze jednak profesjonalna aparatura spełnia pokładane w niej oczekiwania. Co więcej, w niektórych sytuacjach początkowo dobrze działający sprzęt przestaje po jakimś czasie prawidłowo działać. Jakie zatem prawa przysługują geodecie w przypadku, gdy jest on niezadowolony z nabytych środków trwałych ?
Dokonanie tzw. geodezyjnego podziału nieruchomości może wynikać z różnych okoliczności faktycznych. Zawsze jednak trzeba stosować się do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Ich znajomość jest szczególnie istotna dla podmiotów profesjonalnych, czyli geodetów. Z artykułu dowiesz się jak przebiega procedura podziału nieruchomości, na co musisz zwrócić szczególną uwagę oraz jak rozwiązać problemy, które mogą pojawić się w praktyce.
Sprawdźmy, jak interpretować zapisy planu i w jaki sposób najlepiej je wykorzystać. W artykule wskazujemy wszystkie elementy, jakie musi zawierać miejscowy plan oraz omawiamy wskaźniki, które sprawiają najwięcej problemów.