Z początkiem przyszłego roku zniknąć ma użytkowanie wieczyste gruntu. Teraz dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów staną się ich właścicielami. Wyjaśniamy, jak ta zmiana wpłynie na sytuację właścicieli mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych.
W razie sporu co do przebiegu linii granicznych zadaniem geodety jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Zawarta przed geodetą ugoda kończy postępowanie rozgraniczeniowe i ma moc ugody sądowej. Dowiedz się, jaką rolę pełni geodeta w procesie zawierania takiej ugody.
Czy po uwierzytelnieniu mapy do celów projektowych przez odpowiedni organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wykonawca prac może dokonywać zmian jej treści i dodawać na tej mapie nowe elementy? Jeżeli tak, to jakie to mogą być zmiany? Czy należy dokonać aktualizacji mapy do celów projektowych, jeżeli od dnia jej uwierzytelnienia upłynął rok, a w granicach opracowania tej mapy powstały nowe obiekty takie jak np.: budynki, budowle, urządzenia budowlane lub inne obiekty, które podlegają wykazaniu w Ewidencji Gruntów i Budynków i Bazie Danych Obiektów Topograficznych500?
W razie sporu co do przebiegu linii granicznych zadaniem geodety jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Zawarta przed geodetą ugoda kończy postępowanie rozgraniczeniowe i ma moc ugody sądowej. Dowiedz się, jaką rolę pełni geodeta w procesie zawierania takiej ugody.
Przedsiębiorstwo wykonawstwa robót geodezyjno-kartograficznych jest odpowiedzialne wobec zamawiającego, jeżeli wykonany przedmiot umowy ma wady zmieniające jego wartość lub użyteczność ze względu na cel określony w umowie. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują zamawiającemu w przypadku stwierdzenia wad w pracach geodezyjnych.
Prace geodezyjne dla ekspertyz stanu technicznego budowli oraz monitoringu fundamentów stanowią zespół czynności geodezyjnych, które mają na celu zebranie odpowiednich danych geodezyjnych do określenia położenia, kształtu i wymiarów zrealizowanych na budowli. Ważnym ich elementem jest prawidłowe poznanie i zrozumienie procesów zachodzących w podłożu gruntowym budowli. Omawiamy najbardziej problematyczne zagadnienia w tym zakresie i wyjaśniamy, jak dokonywać pomiaru geodezyjnego dla ekspertyz stanu technicznego budowli. Zwracamy też uwagę na składowe części ekspertyzy stanu technicznego mostu oraz specyfikę fundamentowania.
Podczas pomiaru współrzędnych szczegółów sytuacyjnych metodą GPS RTK może dojść do błędów, które wpływ na jakość wyznaczenia współrzędnych. Źródła tych błędów można podzielić na dwie grupy. Pierwsze to te, na które jako użytkownik systemu nie mamy wpływu, w tym m.in. błędy wynikające z samej dokładności działania GPS, a także te związane z zastosowaniem metody pomiaru, np. RTK. Druga grupa to błędy, które powstają podczas właściwego pomiaru takie jak: nieprostopadłość tyczki, niecentryczne jej ustawienie nad mierzonym szczegółem, zły dobór punktów wpasowania na istniejącą osnowę itp. Omawiamy przyczyny powstawania obu rodzajów błędów, ich wpływ na ostateczną wartość współrzędnych oraz możliwości ich ograniczenia lub eliminacji.
W praktyce może się zdarzyć, że geodeta źle wytyczy budynek i w efekcie zostanie on umiejscowiony w niewłaściwym miejscu. Powoduje to bardzo poważne komplikacje dla inwestora i wiąże się z odpowiedzialnością geodety, który popełnił błąd. Dowiedz się, jakie są konsekwencje błędów popełnionych przy wytyczaniu budynku, jak ich uniknąć i czego się spodziewać, gdy mimo to dojdzie do błędu.