Styczeń przyniósł nam kolejne istotne zmiany w prawie budowlanym. Z początkiem roku weszła bowiem w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jej celem jest uproszczenie biurokracji w całym procesie budowlanym oraz dostosowanie wymagań budynków do taniego budownictwa programu Mieszkanie Plus. Jest to swego rodzaju wstęp do zmian, które wprowadzi Kodeks urbanistyczno-budowlany. Poniżej przybliżymy istotę, oraz zakres zmian.
Obowiązujące od początku bieżącego roku rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczące stanowisk postojowych, wprowadza zupełnie nowe regulacje dotyczące parkingów i garaży. Odnoszą się one do miejsc postojowych przeznaczonych nie tylko dla aut osobowych, ale także innych samochodów. Przepisy nie regulują natomiast kwestii korzystania z takich miejsc przez pojazdy inne niż samochody, np. motocykle. Wyjaśniamy, jakie warunki powinny spełniać obecnie parkingi i garaże.
Stosunkowo nowym rozwiązaniem w dotyczącym dokumentacji geodezyjnej jest geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu (GESUT) Ewidencja ta prowadzona jest na poziomie centralnym przez GUGiK, zaś w poszczególnych powiatach - przez starostów. Dane w nowej ewidencji są gromadzone dzięki tzw. naradom koordynacyjnym. Sprawdź, na jakich zasadach funkcjonuje GESUT.
Kontynuujemy zagadnienia związane z wykorzystaniem źródłowych dokumentów katastralnych w praktyce geodety. Tym razem szczegółowo rozwinięta została tematyka związana z wykorzystaniem dokumentacji z katastru austriackiego. Warto poznać rozwiązania, które służyły i nadal służą niwelowaniu braku dokładności map i usuwaniu nieścisłości w stosunku do stanu faktycznego.
Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych stosowanych w geodezji i kartografii znajduje obecnie zastosowanie podczas tworzenia i prowadzenia przestrzennych baz danych, które są podstawą różnych Systemów Informacji Przestrzennych. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, które zmuszają do wykorzystania analogowych map i materiałów archiwalnych, pochodzących nawet z XIX wieku. Sprawdź, na co zwracać uwagę, korzystając z dokumentacji historycznej w codziennej pracy.