Praca geodety wymaga współpracy z organami administracji, przede wszystkim ze Służbą Geodezyjną i Kartograficzną. Współpraca ta polega na składaniu dokumentów oraz wykonywaniu przez SGiK rozmaitych czynności, takich jak przyjmowanie dokumentów, ich weryfikacja czy wydawanie decyzji. Co geodeci powinni wiedzieć na ten temat?
Zbiory danych i materiały do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego organy geodezyjne pozyskują m.in. od wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. Same bowiem nie są uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych. Sprawdź, jak przebiega przyjmowanie materiałów do zasobu powiatowego.
Sprawa zakończona ostatecznie wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 lutego 2019 roku (sygn. akt I OSK 702/17) rozpoczęła się w 2015 roku. Geodeta zawiadomił starostę o zakończeniu prac w zakresie wykonania pomiarów geodezyjnych i przetworzenia rezultatów tych pomiarów związanych z tyczeniem obiektów budowlanych na działce klienta. Do zawiadomienia dołączył sprawozdanie techniczne. Starosta odmówił jednak przyjęcia dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Było to efektem negatywnej weryfikacji dostarczonych do organu dokumentów. Wyjaśniamy zatem, jakie dokumenty geodeta musi przekazać staroście w związku z tyczeniem obiektów budowlanych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wykonująca zleconą jej pracę geodezyjną złożyła dwa wnioski o uwierzytelnienie dokumentów do starosty. Chodziło o uwierzytelnienie map z projektem podziału nieruchomości, które sporządzono na potrzeby wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.