Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów ma przyjąć projekt w drugim kwartale 2019 roku. Obecnie jest on konsultowany z zainteresowanymi środowiskami. Prezentujemy oficjalne stanowiska Związku Powiatów Polskich i Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.
Liczba problemów występujących przy ustalaniu stanu prawnego nieruchomości w Polsce powoduje, że prace geodezyjne z tego zakresu są bardzo trudne i czasochłonne. Aby rozgraniczyć poszczególne działania, ustalić ich kolejność oraz ich wzajemne oddziaływanie, warto usystematyzować i zdefiniować poszczególne kroki postępowania. Przedstawiamy zatem procedury, które mogą znacznie ułatwić prace geodety przy ustalaniu stanu prawnego nieruchomości.
Z początkiem przyszłego roku zniknąć ma użytkowanie wieczyste gruntu. Teraz dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów staną się ich właścicielami. Wyjaśniamy, jak ta zmiana wpłynie na sytuację właścicieli mieszkań w blokach oraz domów jednorodzinnych.
Mimo dramatycznych doświadczeń ostatnich kilkunastu lat zarówno sami mieszkańcy, jak i urzędnicy nadzoru budowlanego uparcie lekceważą zagrożenie powodziowe. Ci pierwsi konsekwentnie decydują się budować na zagrożonych terenach, ci drudzy - ulegając presji – wydają stosowne pozwolenia. Sytuację może jednak zmienić obowiązująca od stycznia bieżącego roku nowa ustawa Prawo wodne. Zmiany uniemożliwiają bowiem zabudowę obszarów szczególnego zagrożenia powodzią a wydane do tej pory decyzje o warunkach zabudowy dla tych obszarów stracą swoją ważność. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają zmiany.
Budynki użyteczności publicznej jako budynki przeznaczone do użytku ogółu ludności powinny nie tylko zachwycać wzniosłością i estetyką swej architektury, ale co najważniejsze, powinny spełniać wymagania techniczne przewidziane w przepisach Prawa budowlanego. Wyjaśniamy, jak stosować je w praktyce.
Pozew złożony przeciwko posiadaczowi gruntu przez osobę, która nie jest jego właścicielem, nie przerywa biegu zasiedzenia – stwierdził siedmioosobowy skład SN w uchwale z 17 kwietnia 2018 r. (sygn. akt III CZP 100/17). Dowiedz się, na jakiej podstawie podjęta została ta uchwała i jakie było jej uzasadnienie.
Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Z uwagi na postęp technologiczny coraz łatwiej pozyskać je dla własnej działalności, zarówno poprzez zatrudnienie operatora drona, jak i poprzez dokonanie zakupu sprzętu na własny rachunek. W przypadku prac geodezyjnych zastosowanie dronów może być nieocenione – zwłaszcza przy wykonywaniu pomiarów sytuacyjno-wysokościowych na terenach trudno dostępnych. Przepisy regulujące wykorzystanie dronów będą w miarę upływu czasu podlegać pewnym modyfikacjom, jednak warto już teraz sprawdzić, jak zgodnie z prawem przeprowadzić prace geodezyjne z ich użyciem.
Dla uznania obiektu budowlanego za budynek nie ma znaczenia, że został on wybudowany pomiędzy istniejącymi budynkami gospodarczymi i korzysta z ich ścian, jeśli jest trwale związany z gruntem, posiada fundament, dach i da się wyraźnie określić zewnętrzne kształty obiektu. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 listopada 2016 r. (sygn. II OSK 1013/16)
Z dniem 1 stycznia 2018 r. w Polsce zwiększyła się liczba miast. Przedtem było ich 923, a od nowego roku prawa miejskie przysługują 8 nowym miejscowościom. Dzięki temu już mamy dziś w kraju 931 miast. Do tych drobnych korekt administracyjnych dochodzą jeszcze przesunięcia granic kilku gmin. Wyjaśniamy, co i w jakim zakresie zmieniło się na mapie administracyjnej Polski, a także jakie są tego konsekwencje dla potencjalnych inwestorów.