31 października weszła w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nakłada na samorządy obowiązek tworzenia cyfrowych danych wektorowych na potrzeby planowania przestrzennego oraz ich publikację w ogólnodostępnych zbiorach. Znowelizowane przepisy mają ułatwić proces inwestycyjny.
30 kwietnia ogłoszono w dzienniku ustaw tekst nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Większość zmian wejdzie w życie 31 lipca 2020 r. Jakkolwiek nowe przepisy były przedmiotem wielu uwag ze strony m.in. Geodezyjnej Izby Gospodarczej, czy też Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, to warto w tym miejscu przytoczyć najważniejsze rozwiązania, które w praktyce mają ułatwić geodetom pracę.
Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo geodezyjnego i kartograficzne wprowadziła ważne zmiany w kilku kwestiach. Zmieniono zasady obliczania opłat za materiały pochodzące z zasobu geodezyjnego i kartograficznego, procedury sporządzania i weryfikacji map, w tym map do celów projektowych oraz zasady wykonywania prac geodezyjnych na potrzeby procesu budowlanego. Większość przepisów ma wejść w życie 1 sierpnia 2020 r.
Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2 obejmuje bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego, program inwestycji publicznych.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii uzgodnił z Głównym Inspektorem Sanitarnym działania zapobiegawcze dla geodetów przy wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych. Przygotował również wytyczne dla pracowników Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Poznaj zalecenia dla geodetów – jak chronić się przed koronawirusem.