Organy geodezyjne pozyskują zbiory danych i materiały do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego m.in. w wyniku przekazywania przez wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych rezultatów wykonanych przez nich prac. Same bowiem nie są uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych. Przyjmowanie materiałów do zasobu odbywa się w ramach dwuetapowej, sformalizowanej procedury i wymaga ścisłego współdziałania organu i wykonawcy prac. Wyjaśniamy, jak przebiega takie postępowanie.
Prawidłowe udokumentowanie tytułu własności nieruchomości, użytkowania wieczystego czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przysparza wielu trudności. Brak bowiem w systemie prawa polskiego przepisu lub przepisów określających rodzaje dowodów własności. Wyjaśniamy, w jakich dokumentach można odnaleźć wiarygodne informacje na temat stanu prawnego nieruchomości.
W razie sporu co do przebiegu linii granicznych zadaniem geodety jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Zawarta przed geodetą ugoda kończy postępowanie rozgraniczeniowe i ma moc ugody sądowej. Dowiedz się, jaką rolę pełni geodeta w procesie zawierania takiej ugody.
Czy po uwierzytelnieniu mapy do celów projektowych przez odpowiedni organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wykonawca prac może dokonywać zmian jej treści i dodawać na tej mapie nowe elementy? Jeżeli tak, to jakie to mogą być zmiany? Czy należy dokonać aktualizacji mapy do celów projektowych, jeżeli od dnia jej uwierzytelnienia upłynął rok, a w granicach opracowania tej mapy powstały nowe obiekty takie jak np.: budynki, budowle, urządzenia budowlane lub inne obiekty, które podlegają wykazaniu w Ewidencji Gruntów i Budynków i Bazie Danych Obiektów Topograficznych500?
W razie sporu co do przebiegu linii granicznych zadaniem geodety jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Zawarta przed geodetą ugoda kończy postępowanie rozgraniczeniowe i ma moc ugody sądowej. Dowiedz się, jaką rolę pełni geodeta w procesie zawierania takiej ugody.
Zasadą jest, że każda decyzja administracyjna, w tym także decyzja udzielająca pozwolenia na budowę, powinna być kompletna i nie budzić żadnych wątpliwości. Może się jednak zdarzyć, że zajdzie potrzeba dodania czegoś do takiej decyzji. Dlatego warto poznać procedurę uzupełnienia decyzji, żeby wiedzieć, kiedy warto złożyć stosowny wniosek w tym zakresie, a kiedy od razu złożyć odwołanie do wyższej instancji.
Operat ewidencyjny to dokumentacja tworząca wraz z komputerowymi bazami danych ewidencyjnych ewidencję gruntów i budynków. Informacje zawarte w operacie są jawne. Oznacza to, że każdy może żądać ich udostępnienia. Przepisy przewidują jednak wyjątki od tej zasady. W drugiej części artykułu dotyczącego operatu ewidencyjnego, kontynuujemy omawianie kluczowych zagadnień związanych z elementami składowymi operatu. Wyjaśniamy też rolę organów samorządowych w jego prowadzeniu i aktualizowaniu.
Operat ewidencyjny to dokumentacja tworząca wraz z komputerowymi bazami danych ewidencyjnych ewidencję gruntów i budynków. Informacje zawarte operacie są jawne. Oznacza to, że każdy może żądać ich udostępnienia. Przepisy przewidują jednak wyjątki od tej zasady. W pierwszej części artykułu dotyczącego operatu ewidencyjnego, wyjaśniamy, z czego składa się operat ewidencyjny, jakie dane zawiera, kto i na jakich warunkach może uzyskać do niego dostęp.
Z uwagi na sposób konkretyzowania obowiązków i uprawnień podmiotów postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do powiatowej części PZGiK, należy przyjąć, że przepisy prawne w tym zakresie określają czynności materialno-techniczne. Oznacza to, że organy mają obowiązek bezpośredniego stosowania tych przepisów poprzez podejmowanie czynności urzędowych określonych ustawą. Kiedy jednak mamy do czynienia z odmową dokonania tych czynności, konieczne staje się wydanie decyzji administracyjnej, która pozwoli stronie korzystać ze środków ochrony przewidzianych w kpa. Wyjaśniamy najbardziej problematyczne kwestie związane z charakterem prawnym oraz podmiotami postępowania w sprawie przyjęcia materiałów do powiatowej części PZGiK.
Wynikający z przepisów prawa budowlanego wymóg sporządzenia informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu budzi sporo wątpliwości w środowisku geodetów. W artykule omawiamy najbardziej problematyczne zagadnienia w tym zakresie.