W dniu 31 lipca 2020 r. weszła w życie tzw. duża nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wprowadziła zmiany w szczególności w procedurze zgłaszania prac geodezyjnych oraz kartograficznych. W ocenie autorów nowelizacji wskazana zmiana prawa rozwiązuje problem nadmiernych ograniczeń, w tym również biurokratycznych, występujących w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych związanych m.in. ze zgłaszaniem prac geodezyjnych i kartograficznych, udostępnianiem materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, opłatami za przedmiotowe udostępnianie, przekazywaniem wyników prac geodezyjnych i kartograficznych oraz ich weryfikacją.
Od 31 grudnia 2020 r. należy stosować nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych, tj. dronów. Nowe uregulowania wpływają na pracę geodetów, którzy zarówno zamierzają stosować, jak i już stosują drony w swej codziennej pracy. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Sprawdź, jakie nowości i zmiany w prawie dotyczące pracy geodetów będą obowiązywać w 2021 roku. W artykule zebraliśmy nowości i uporządkowaliśmy je w formie tabeli wraz z komentarzami naszych ekspertów. O kolejnych zmianach będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej.
Budowa jest procesem rozciągniętym w długim okresie czasu. Kolejne etapy tego przedsięwzięcia nie mogą być na ogół rozpoczynane bez ukończenia poprzednich. Takim koniecznym do spełnienia warunkiem jest na przykład przeprowadzenie określonych prac geodezyjnych. Postrzeganie geodety jako hamulcowego budowy jest jednak zdecydowanie nieusprawiedliwione.
Na geoportalu opublikowano wykaz tytułów aktów prawnych stanowiących podstawę przygotowania pytań na egzamin pisemny i ustny w 2021 r., a także pytania z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku 2020.