Wyższe ryzyko porażenia prądem na terenie budowy spowodowane jest warunkami, w jakich przeprowadzane są roboty. Większość czynności odbywa się na otwartej przestrzeni oraz we wnętrzach wznoszonych obiektów. Sprawdź, jak uniknąć zagrożenia.
Dane zgromadzone w rejestrze publicznym udostępniane są wyłącznie określonym podmiotom, na ich wniosek złożony w formie pisemnej albo elektronicznej. Sprawdź, komu udostępnia się te dane oraz jak właściwie wypełnić wniosek.
W praktyce geodezyjnej niektóre operacje polegające na wydzieleniu działki lub działek z powierzchni działki dzielonej wykonywane były (a w zasadzie nadal są) w sposób zwany potocznie podziałem przez potrącenie albo podziałem przez odjęcie. Sprawdź, jaką metodę podziału wybrać.
Praca geodety wymaga współpracy z organami administracji, przede wszystkim ze Służbą Geodezyjną i Kartograficzną. Współpraca ta polega na składaniu dokumentów oraz wykonywaniu przez SGiK rozmaitych czynności, takich jak przyjmowanie dokumentów, ich weryfikacja czy wydawanie decyzji. Co geodeci powinni wiedzieć na ten temat?
Geodeci decydują się często działać razem jako wspólnicy spółki cywilnej. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że po jakimś czasie któryś ze wspólników zdecyduje o wystąpieniu ze spółki. Czy w przypadku spółki cywilnej możemy zatem wymienić wspólnika na innego?
P rawo geodezyjne i kartograficzne w rozdziale 2, odnosi się do Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Centralnym organem administracji rządowej w sprawach geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju. Sprawdź, na czym polega organizacja Służby Godezyjnej i Kartograficznej.
W działalności geodezyjnej mapy mają ogromne znaczenie mają mapy. Wiele informacji w formie map gromadzą różnego rodzaju placówki publiczne. W zdecydowanej większości wypadków będzie istniała możliwość pozyskania map w trybie dostępu do informacji publicznej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Długie prace nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0 dobiegły końca. Nowe przepisy przewidują ułatwienia dla geodetów związane z wykonywaniem ich obowiązków. N iektóre z nich praktycznie przyspieszają wejście w życie tych zmian, które miały obowiązywać od 31 lipca.
30 kwietnia ogłoszono w dzienniku ustaw tekst nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Większość zmian wejdzie w życie 31 lipca 2020 r. Jakkolwiek nowe przepisy były przedmiotem wielu uwag ze strony m.in. Geodezyjnej Izby Gospodarczej, czy też Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, to warto w tym miejscu przytoczyć najważniejsze rozwiązania, które w praktyce mają ułatwić geodetom pracę.
Tyczenie obiektu budowlanego jest jednym z rodzajów prac geodezyjnych, które mogą wykonywać jedynie przedsiębiorca, jednostka organizacyjną lub osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. Z kolei na gruncie Prawa budowlanego5 zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu należy do zadań kierownika budowy. Sprawdźmy, od czego zależą konsekwencje błędu geodety.
Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo geodezyjnego i kartograficzne wprowadziła ważne zmiany w kilku kwestiach. Zmieniono zasady obliczania opłat za materiały pochodzące z zasobu geodezyjnego i kartograficznego, procedury sporządzania i weryfikacji map, w tym map do celów projektowych oraz zasady wykonywania prac geodezyjnych na potrzeby procesu budowlanego. Większość przepisów ma wejść w życie 1 sierpnia 2020 r.
Geodeci wydają duże środki na zakup właściwego sprzętu pomiarowego. Nie zawsze jednak profesjonalna aparatura spełnia pokładane w niej oczekiwania. Co więcej, w niektórych sytuacjach początkowo dobrze działający sprzęt przestaje po jakimś czasie prawidłowo działać. Jakie zatem prawa przysługują geodecie w przypadku, gdy jest on niezadowolony z nabytych środków trwałych ?
Drony znaczne usprawniają prace geodezyjne. Mogą być wykorzystywane do zobrazowań i tworzenia map, a dzięki temu oszczędzić geodecie czas poświęcony na pomiar i zbieranie danych. Nie oznacza to jednak, że dronem może sterować każdy i wszędzie. Zobaczmy jakie wymogi należy spełnić dziś, a jakie już za kilka miesięcy.
Głównym celem nowelizacji przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest usprawnienie prac geodezyjnych i kartograficznych. Zmienić ma się m.in. procedura uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Dnia 13 lutego 2020 r. sejm przyjął ustawę i aktualnie trwają prace w Senacie.
Aby zostać geodetą trzeba zdać egzamin. Artykuł zawiera omówienie wybranych pytań testowych z egzaminów dla geodetów przeprowadzonych w latach 2017-2018 oraz wskazanie do jakich przepisów prawa sięgnąć. To skarbnica wiedzy nie tylko dla osób chcących uzyskać uprawnienia zawodowe geodety i przygotowujących się do egzaminu.
Geodeta to nie tylko osoba biegająca po placu budowy z niwelatorem i pełniąca funkcje techniczne i pomiarowe. Prawo daje mu także pewne możliwości związane z zawieraniem ugody dotyczącej przebiegu granic między działkami. Sprawdź, jakie.
Starosta powinien wszelkimi sposobami ułatwiać pracę geodetom wykonującym prace geodezyjne „na wniosek”. Aby zawinienie geodety stało się przyczyną odmowy przyjęcia operatu musi jednocześnie wynikać wprost z naruszenia przez geodetę konkretnych przepisów prawa i wskazywać na sprzeczność z celami prowadzonego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Nie może budzić wątpliwości, że dopóki dany teren ujęty jest w planie urządzenia lasu lub uproszczonym planie urządzenia lasu jako las, dopóty nie jest dopuszczalna zmiana w innym postępowaniu ewidencyjnym określenia rodzaju użytku gruntowego na inny niż las – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Od każdej decyzji dotyczącej wydania pozwolenia na budowę można się odwołać. W przypadku decyzji wydanej w pierwszej instancji przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu) można odwołać się do właściwego wojewody, który ponownie rozpozna i rozstrzygnie sprawę.
30 listopada 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości. Potrzeba jego wydania wynikała ze zmian wprowadzonych do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Sprawdź, jakie istotne zmiany niosą ze sobą nowe regulacje.
Kopia mapy do celów projektowych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, to kopia opatrzona klauzulą, a część rysunkową projektu zagospodarowania działki lub terenu, będącego elementem projektu budowlanego, sporządza się na aktualnej kopii mapy do celów projektowych, która powinna być opatrzona klauzulą według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia PZGiK . Tylko taka klauzula daje organowi administracji architektoniczno-budowlanej pewność, że projekt opracowano w oparciu o materiał przyjęty do zasobu w wyniku pozytywnej weryfikacji, o której mowa w art. 12b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne .
Osobą wywłaszczoną może być tylko osoba, która była właścicielem w dniu wydania decyzji skutkującej ograniczeniem prawa własności. Na nabywcę wywłaszczonej nieruchomości nie przechodzi roszczenie odszkodowawcze za wywłaszczenie. Żądanie odszkodowania nie jest roszczeniem obciążającym nieruchomość.
W przypadku działalności żłobków i przedszkoli szczególnie istotne jest przestrzeganie rygorystycznych norm dotyczących powierzchni pomieszczeń. Sprawdź, które przepisy regulujące działalność tego typu placówek powinny zwrócić uwagę geodety. Poznaj w ymagania szczegółowe dotyczące tych budynków i lokali .