Znaki geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne, a także zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne podlegają ochronie prawnej. Obowiązek jej zapewnienia ciąży przede wszystkim na wykonawcach prac geodezyjnych, którzy muszą zapobiegać działaniom powodującym ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie. Warto wiedzieć na czym polega ochrony tych znaków i co zrobić, aby ją zagwarantować.
W praktyce zawodowej geodety nie bez znaczenia pozostają zasady i sposób postępowania przy podziale nieruchomości przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne i leśne, przeprowadzonej na wniosek jej właściciela lub użytkownika wieczystego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w tym wypadku wiążący. Dokonując podziału, należy stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Ustalanie numerów porządkowych oraz prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów jest jednym z zadań gminy. Czynność ta należy do kompetencji organu wykonawczego, tj. wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Jednak w pisemnym zawiadomieniu właściciela nieruchomości w tej sprawie organ musi podać podstawę prawną oraz zamieścić uzasadnienie.
Oczywiste jest, jak istotne znaczenie w pracy geodety ma dostęp do map. Duże ilości informacji w formie map gromadzą różnego rodzaju urzędy, opracowując je za publiczne pieniądze, ale też korzystając prac wykonywanych na zlecenie prywatnych inwestorów włączonych do zasobu. Z tego względu warto wiedzieć, jak uzyskać dostęp do tych danych.